środa, 6 listopada 2013

Podróż sentymentalna: Muzeum Dobranocek w RzeszowieO Muzeum Dobranocek dowiedzieliśmy się przypadkiem. Ponieważ akurat byliśmy w Rzeszowie, taka atrakcja nie mogła nas ominąć (muzeum znajduje się blisko rzeszowskiego rynku, przy ul. Mickiewicza 13).

Oglądając ekspozycję ma się wrażenie, że przeniosło się w czasie i przestrzeni - do niepowtarzalnego świata dobranocek okresu PRL-u. Muzeum Dobranocek to istny raj dla tych, którzy z sentymentem wspominają Reksia, Plastusiowy Pamiętnik, Misia Uszatka czy Porwanie Baltazara Gąbki. 

Można tam zobaczyć m.in. bajkowych bohaterów, folie z kadrami z filmów animowanych i scenariusze. Jest też salka projekcyjna, gdzie wyświetlane są kreskówki - my trafiliśmy na Bolka i Lolka. 

Ale to nie wszystko... Dużą część zbiorów stanowią przedmioty codziennego użytku (np. kosmetyki, talerze, kalosze) - głównie z lat 80-tych - nawiązujące do dobranocek. Nie dziwi więc, że wiele komentarzy sprowadza się w tym muzeum do: "A pamiętasz to?", "O, też takie miałam" :-) 


 
PS. Jutro (7 listopada) rzeszowskie Muzeum Dobranocek świętować będzie 50. urodziny Bolka i Lolka. Więcej informacji na ten temat: link.

1 komentarz: